مقایسه غذا‌های نیمه آماده ((semi cooked منجمد با کاملاً پخته شده (fully cooked) منجمد؛ کدام یک بهتر است؟

مقایسه غذا‌های نیمه آماده ((semi cooked منجمد با کاملاً پخته شده (fully cooked) منجمد؛ کدام یک بهتر است؟

شاید شما هم هنگام خرید مایحتاج خانه، متوجه انواع غذاهای بسته‌بندی به شکل‌های کاملا پخته و نیمه آماده شده باشید مثل فیله مرغ سوخاری یا  ناگت مرغ و تردید داشته‌اید که کدام را بخرید. شاید ندانید کدام‌یک از این محصولات، برای سلامتی شما و خانواده‌تان مفیدتر است و اصلا غذاهای نیمه‌آماده خوشمزه‌تر است یا غذاهای کاملا پخته‌شده؟ اگر این مقاله را تا انتها بخوانید، به پاسخ سوالتان خواهید رسید. پس با ما همراه باشید تا تفاوت‌های غذاهای نیمه‌پخته با غذاهای کاملا پخته‌شده را از جنبه‌های مختلف، بررسی کنیم و ببینیم که کدامیک از این غذاها، انتخاب بهتری برای سبد غذایی خانواده‌مان است.

تعریف کلی غذاهای نیمه پخته و غذاهای کاملاً پخته‌شده

محصولات کاملاً پخته شده (fully cooked)، قبل از رسیدن به دست مصرف‌کننده، یک بار به‌طور کامل تمام فرآیند پخت را طی کرده‌اند و بعد منجمد شده‌اند. تنها کاری که مصرف‌کننده باید انجام دهد، گرم کردن این محصولات به روش‌هایی مثل قرار دادن در ماکروفر است.

محصولات نیمه پخته ((semi cooked به اقلامی اطلاق می‌شود که فرایند پخت و پز آنها به صورت ابتدایی انجام شده و مرحله نهایی آماده‌سازی آنها، بر عهده مصرف‌کننده است. مصرف‌کننده پیش از خوردن غذای نیمه‌آماده باید آن را به روش‌هایی مثل چند دقیقه سرخ‌کردن در تابه یا قرار دادن در فر، کاملا بپزد و هنگامی که از پخت آن مطمئن شد، آن را مصرف کند.

تا اینجا شاید مصرف غذاهای کاملا پخته‌شده، آسان‌تر به نظر برسد و همین موضوع باعث شود شما این غذاها را به محصولات نیمه‌‌آماده ترجیح دهید. اما پیش از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید، بهتر است سایر تفاوت‌های این دو نوع محصول با یکدیگر را کاملا درک کنید.

عوامل تعیین‌کننده در انتخاب غذاهای نیمه آماده و کاملا پخته شده

  • راحتی در آماده‌سازی

در مقایسه با محصولات پخته شده که فقط باید مدتی گرم شوند، محصولات نیمه پخته، اختیار عمل بیشتری به مصرف‌کننده می‌دهند. مصرف‌کننده می‌تواند غذای دلخواهش را به هر روشی که دوست دارد و به میزان دلخواهش بپزد. او می‌تواند غذای نیمه‌آماده‌ای مثل ناگت مرغ سوخاری را بدون قطره‌ای روغن، در هواپز یا فر آماده کند یا آن را با اندکی روغن در تابه سرخ کند تا کریسپی و خوشمزه‌تر شود. همچنین می‌تواند میزان سرخ‌کردن محصول را کنترل کند. آیا می‌خواهد ظاهر محصول کاملا طلایی و سرخ شود یا همین که محصول مغزپخت شود برای او کافی است؟ این تصمیم، بر عهده مصرف‌کننده است و در نهایت محصولی شخصی‌سازی‌شده را به او تحویل می‌دهد.

  • طعم و بافت ماده غذایی

درحالی‌که هم محصولات نیمه پخته و هم محصولات کاملاً پخته شده می‌توانند نتایج خوشمزه‌ای را به ارمغان بیاورند، غذاهای کاملاً پخته شده ممکن است تردی و تازگی‌ای که محصولات نیمه‌پخته ارائه می‌دهند را نداشته باشند. چون این محصولات یک بار پخته شده، سرد شده، منجمد شده و حالا قرار است دوباره گرم شوند. از این‌رو تازگی اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند و به‌نوعی بیات هستند. اما آماده‌سازی نهایی محصول نیمه پخته و صرف غذا بلافاصله پس از پخت کامل آن، باعث تردی غذا شده و حس تازگی را به مصرف‌کننده القا می‌کند.

  • ارزش غذایی

ارزش غذایی محصولات نیمه‌پخته در مقایسه با محصولات کاملاً پخته‌شده می‌تواند بر اساس مواد تشکیل‌دهنده استفاده شده در محصول و فرآیند پخت متفاوت باشد. اما به‌طور کلی در گزینه‌های نیمه پخته به دلیل زمان پخت کوتاه‌تری که در کارخانه طی کرده‌اند، تمام مواد مغذی حفظ می‌شود و در نهایت غذای سالم‌تری سر سفره ما قرار خواهد گرفت.

  • نگهداری و ماندگاری

محصولات کاملاً پخته شده به ظاهر عمر مفید بیشتری دارند زیرا گفته می‌شود که فرآیند پخت باکتری‌ها و خطرات فساد را کاهش می‌دهد. این درحالی است که محصولات نیمه‌آماده اگر به روش مطمئنی مثل انجماد سریع (IQF) منجمد و نگهداری شوند، علاوه بر اینکه تمام ارزش غذایی‌شان حفظ می‌شود، عطر، طعم، رنگ، بافت و کیفیتشان نیز درست مانند روز اول است. روش IQF با جلوگیری از تشکیل بلورهای درشت یخ، حفظ بافت سلولی، کاهش رشد باکتری‌های مضر و جلوگیری از فساد غذا، محصول را به ایمن‌ترین و سالم‌ترین گزینه برای مصرف تبدیل می‌کند.

 

بالاخره نیمه‌آماده یا پخت کامل؟ کدامیک بهتر است؟

تعیین برتری محصولات نیمه پخته یا کاملاً پخته شده مانند فیله مرغ سوخاری کار ساده‌ای نیست. این موضوع تا حد زیادی ذهنی است و به ترجیحات فردی، سبک زندگی و تخصص آشپزی بستگی دارد. اما طبق آنچه در بالاتر توضیح داده شد، اگر محصول نیمه آماده بوده و اطمینان وجود داشته باشد که تمامی ارزش‌های غذایی آن محفوظ می‌ماند.

همینطور از مواد با کیفیت تهیه شده و نیز IQF شده باشد و هنگام پخت، جذب روغن پایینی داشته و حتی قابلیت آماده‌سازی بدون روغن را نیز داشته باشد، قطعا هم از نظر کیفیت و سلامت و هم از نظر عطر و طعم، تجربه دلپذیرتری را به مصرف‌کننده هدیه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *